Praktyka uważności, stosowana od czasów starożytnych w różnych ścieżkach rozwoju duchowego, została zaadoptowana do psychoterapii przez prof. Jona Kabat – Zinna, twórcę Mindfulness, założyciela Kliniki Łagodzenia Stresu przy Uniwersytecie Massachusetts.
Na co dzień zazwyczaj nasza uwaga jest rozproszona, jesteśmy poddani działaniu licznych bodźców, nasz umysł jest zaprzątnięty tysiącem spraw. Praktyka uważności uczy kontroli umysłu i świadomego sterowania swoją uwagą i jej koncentrowania.
Umiejętność ta jest pomocna w radzeniu sobie ze stresem, stanami wypalenia i depresji. Jej regularne stosowanie prowadzi do głębszego i pełniejszego doświadczania rzeczywistości, podnosząc jakość życia.
Mindfulness otwiera drzwi do świadomego życia, gdyż poprzez systematyczną samoobserwację i badanie natury własnego umysłu daje możliwość znalezienia harmonii, radości i mądrości w życiu. Polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na bieżącym doświadczeniu tu i teraz (doznaniach, myślach i emocjach). Dzięki temu życie stopniowo przestaje być listą rzeczy do zrobienia, stając się sztuką bycia.